روانشناسی رنگ قرمز

دسته بندی :وبلاگ 24 شهریور 1400 74

در این مقاله از گرافیکتور قصد داریم تمام ویژگی ها و روانشناسی رنگ قرمز را از صفر تا صد با هم بررسی کنیم :

روانشناسی رنگ قرمز

خب همانطور که میدانید هر رنگی ویژگی های منحصر بفرد خود را داراست که این ویژگی ها میتواند در انتخاب ها / آرامش و شناساندن ما به دیگران تاثیر مستقیم داشته باشد. البته به اینگونه نیست که صرفا تمام این مسائل را فقط و فقط یک رنگ برای  ما انجام دهد . برای مثال در زمینه برند سازی و طراحی گرافیک خیلی از عوامل دیگر وجود دارند که به شما در رشد برند و معرفی محصولات کمک شایانی میکنند و باید در نظر داشت برای بالا بردن فروش و برند سازی همه این فاکتور ها باید در کنار یکدیگر باشند و در غیر اینصورت فقط یک رنگ نمیتواند تضمین کننده فروش بالای محصولات شما باشد.

روانشناسی رنگ قرمز

روانشناسی رنگ قرمز :

آیا تا بحال شده که کنار فست فود ها رد بشوید و این مسئله تماتم ذهن شما را به خود جلب کند که چرا ناخواسته گرسنه میشوید و نیاز به غذا پیدا میکنید یا برای مثال چرا برند مک دونالد از دو رنگ زرد و قرمز در کنار هم در برند خود بهره میبرد ؟ این مسئله سوال خیلی هاست که چرا رنگ قرمز باعث تحریک انسان ها چه در خشم و چه در نیاز جنس-ی میشود. در این پست قصد داریم به صورت کاملا موشکافانه به این مسئله بپردازیم و تمام ویژگی های رنگ قرمز را بازگو کنیم.

ویزگی های مهم رنگ قرمز :

رنگ قرمز رنگی گرم است که به صورت کاملا ناخواسته باعث ایجاید هیجانات بسیار قوی در انسان ها میشود. بهتر است بدانید که رنگ قرمز نمایانگر عشق و علاقه و حرارت بالا و صمیمست بسیار است. باید دقت داشت که رنگ قرمز بسیار باعث ایجاد حس خشم در انسان ها میشود و شاید به همین دلیل است که ماندن در فضا هایی که رنگ آن ها قرمز است ما را کلافه و عصبی میکند و یا اینکه هیچوقت مشاهده نمیکنید که برای رنگ کردن اتاق خواب از رنگ قرمز استفاده شود. همچنان رنگ قرمز میتواند نماد انرژی / خطر / قدرت و بزرگی / جاذبه جنسی / شادی / حساسیت و عشق باشد.

به چه دلیل میتواند سطح انرزی را افزایش دهد :

رنگ قرمز به دلیل ازاد کرد میزان قابل توجهی از آدرنالین در خون سطح انرژی را تا حدی افزایش میدهد و میزان ضربان قلب فرد را تا مقدار قابل توجهی بالا میبرد که همین امر باعث افزایش فشار خون در افراد مختلف میشود شاید اگر دقت کرده باشید افراد با دیدن رنگ خون دچار استرس شده و قلب ان ها به شدت شروع به تپش میکند و عرق سردی بر پیشانیشان مینشیند.

جاه طلبی :

افرادی که به رنگ قرمز تمایل بیشتری دارند نسبت به سایر افراد جاه طلب تر و خود خواه تر هستند و اینگونه افراد اغلب در تصمیم گیری های زندگی خود رای هستند و علاقه ای به مشارکت و همفکری با سایر افراد نشان نمیدهند.

روانشناسی رنگ ها

انواع رنگ قرمز :

در تصویر زیر شما میتوانید انواع رنگ قرمز و اسامی علمی آنها را مشاهده کنید.

انواع رنگ قرمز

جالب است بدانید که هرکدام از این رنگ های قرمز روانشناسی مربوط به خود را دارد و با کمی تغییر رنگ میتوانید در ایجاد حس در مخاطب تغییرتی کوچک و گاها بزرگ ایجاد کند.

رنگ قرمز معمولا بیانگر چه چیزی است :

در نماد شناسی و علامت های بین المللی معمولا از رنگ قرمز برای نشان دادن خطر استفاده میشود که میتوانید برای اطمینان از این گفته میتوانید به تابلو های قرمز راهنمایی و رانندگی و یا زمان هایی که کامپیوتر و یا گوشی موبایل شما اخطار هایی مثل کم شدن باتری میدهد مشاهده کنید و یا روبان قرمز که در جهان نماد ایدز است .

محبوبیت بسیار بالا در پرچم ها :

جالب است بدانید که رنگ قرمز محبوب ترین رنگ در بین پرچ های جهان است و در 77 درصد پرچم های جهان از رنگ قرمز بهره گیری شده است و همانطور که میدانید رنگ قرمز یکی از 3 رنگ پرچ کشور عزیزمان نیز هست.

سایر کشور ها درباره رنگ قرمز چه فکر میکنند ؟

بیشترین کشور هایی که آنها را با رنگ قرمز میشناسند کشور های چین و روسیه هستند . شاید با اولین نگاه به رنگ قرمز اولین کشوری که به ذهن شما خطور کند چین باشد. جالب است بدانید که قرمز یک رنگ سنتی در لباس های عروس چینی ها بوده و هنوز هم در بعضی نقاط طبق رسوم از این رنگ استفاده میشود. جالب است بدانید در افسانه های چینی پوشیدن لباس قرمز یاقوتی رنگ باعث افزایش طول عمر میشود و همچنین در روسیه نیز رنگ قرمز به معنای عشق است و بیانگر عاطفه و صمیمیت.

روانشناسی رنگ قرمز در کشور های مختلف

در کشور ژاپن نیز رنگ قرمز یک رنگ ملی و فراگیر است و اگر به پرچم این کشور بنگرید میبینید که رنگ قرمز در مرکز آن قرار دارد. در تلیزیون رسمی این کشور و تبلیغات های خیابانی به وضوح میشود دید که رنگ قرمز در فرهنگ ژاپن نمایانگر از خود گذشتگی و رشادت میباشد. و مسئله خیلی جالب در این کشور یعنی زاپن این است که استفاده از جوهر قرمز در نامه نگاری نشان از به هم خوردن یک رابطه بسیار صمیمی و نزدیک میباشد.

سنگ هایی که به رنگ قرمز هستند :

جالب است بدانید سنگ های زیادی وجود دارند که به رنگ قرمز در طبیعت وجود دارند سنگ هایی مانند : اسپینل / پیروت / یاقوت و یاقوت کبود / الماندین / رودونیت / عقیق جگری و گروسولار نمونه هایی از این سنگ های قرمز و بسیار زیبا و قیمتی در طبیعت هستند.

خواص رنگ قرمز چیست ؟

رنگ قرمز باعث افزایش سطح متابولیسم در بدن میگردد و همین امر باعث میشود که شما به دلیل داشتن متابولیسم بالا چه بخواهید لاغر شوید و چه قصد افزایش وزن داشته باشید این افزایش سطح متابولیسم به شما کمک میکند البته توجه داشته باشید که صرفا با نگاه کردن به رنگ قرمز نمیشود انتظار این امر را داشت که لاغر و یا چاق شد و این امر نیازمند ورزش و تغذیه مناسب است و رنگ قرمز فقط میتواند کمکی باشد در این مسیر.

رنگ قرمز میتواند اشتها را تحریک کند و به همین دلیل در ستوران ها و فست فود ها از این رنگ در دکوراسیون ها و یا در منو و حتی لباس گارسون ها میتوان به این امر پی برد قصد دارم کمی ان مطلب را برای شما باز تر کنم که چرا در صنف فست فود ها بیشترین استفاده از این رنگ میشود. جالب است بداند شما با دیدن رنگ قرمز هورمونی در مغز و قسمت بالایی سقف دهان شروع به ترشح میکند جالب است بدانید این هورمون باعث ایجاد نیاز در شما حال چه نیاز جنسی چه نیاز به خوراک میکند و در واقع نیاز های غریضی انسان را تحریک و شخص را مطالبه گر این نیاز ها میکند . خب با این وصف شما نا خود آگاه به سمت این این مسیر حال ما با فرض گرفتن مسیر فست فودی و مشاهده یک فست فود پیش میرویم این رنگ برای کشیدن شما به داخل کفایت میکند البته در کشور ما عدم موجودی کافی و پول میتواند این مسئله را به طور کل خنثی کند.

رنگ قرمز در فست فود ها و صنعت غذا

حالا شما به داخل رفته اید و سفارش خود را ثبت کرده اید و از انجا که فست فود یا همان غذای سریع اسمش نمایانگر همه چیز میباشد باید در کوتاه ترذین زمان ممکن به همه افراد خدمات رسانی کند و چه بهتر که شما سریع تر غذایتان را به اتمام برسانید برای این امر از دکوراسیون داخلی قرمز رنگ استفاده میشود و شما با دیدن این دکوراسیون صبرتان لبریز میشود و کلافه میشوید و سریعا به سراغ میل کردن غذایتان میروید و پس از ارضای نیاز به غذا سریعا محل را ترک میکنید و نوبت به مشتریان دیگر میرسد. یعنی عملا یک تیر و دو نشان با استفاده از رنگ قرمز در صنعت فست فود و غذا .

رنگ قرمز در طراحی لوگو :

در بسیاری از طراحی لوگو های معروف جهان میتوانید استفاده از رنگ قرمز را مشاهده کنید استفاده از این رنگ ها برای ارتباط برقرار کردن به صورت تصویری با مخاطبان است و با بررسی های کارشناسانه تیم های طراحی گرافیک حرفه ای انجام شده استفاده از رنگ قرمز در لوگو ها میتواند مخاطبان را بسیار به هیجان آورد. در تصویر زیر میتوانید برخی از لوگو های قرمز رنگ معروف جهان را مشاهده کنید.

لوگو های قرمز رنگ معروف جهان

ali.rezaei

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0